Kampionati Evropian per te Rritur. Sofie, Bullgari 2024

Presidenti I FSHP-se z. Elez Gjoza me Presidentin e Federates Evropiane te Peshengritjes z. Antonio Conflitti , Sekretarin e Pergjithshem z. Milan Mihajlovic, Presidentin e Federates Boterore z. Mohammed Jalood dhe Sekretarin e Federates Boterore z. Antonio Urso gjate Kongresit ne Sofie, Bullgari📍. Ne kete Kongres te zhvilluar diten e sotme, Shqiperia u zgjodh vendi…

Rezultat spektakolar per Federaten Shqiptare te Peshengritjes.

Rezultat spektakolar per Federaten Shqiptare te Peshengritjes. 3️⃣ MEDALJE ARGJENDI!!! Sportisti Kristi Ramadani rremben dy medaljet e argjendta ne stilin e shtytjes dhe ne dygaresh me 341 KG ne total. 💪🏼🥈🥈 Erkand Qerimaj fiton medaljen e argjendte ne stilin e shkeputjes me 155 KG. Fitimi i medaljes në peshëngritje është një arritje e jashtëzakonshme👏🏼🇦🇱 Kjo…

Kampionati Evropian i Peshëngritjes, Sofie

Në Sofie të Bullgarisë📍,duke nisur nga 12 shkurti ka filluar Kampionati Evropian i Peshëngritjes , kualifikues per Lojerat Olimpike Paris 2024. 🏋️‍♂️ Kombëtarja shqiptare përfaqësohet me 7️⃣ sportistë, teksa pritshmëritë janë të larta për medalje.🥇🥈🥉 I pari në pedanë ishte Briken Calja, i cili garoi ne kategorine 73 kg dhe fitoi vendin e peste ne…

Kampionati Botëror për të Rinj, Meksikë.

Nga data 15/11/2023 deri më 23/11/2023 zhvillohet Kampionati Botëror për të Rinj në Guadaljara, Meksikë. Shqipëria u përfaqësua nga sportisti elitar Ertjan Kofsha, i cili e krenoi Shqipërinë me medaljen e artë në stilin e shkëputjes me 159 kg në kategorinë 89 kg. Në stilin e shtytjes arriti 186 kg dhe në total në dygarësh…

Kampionati Evropian U20-U23

Gjatë muajit Tetor nga data 15-25 Tetor 2022 FSHP organizoi në qytetin e Durrësit pranë Pallatit të sportit “Ramazan Njala”, Kampionat Europian për të rinj dhe U23. Ne Shqipëri erdhen më shumë se 600 persona nga 38 shtete të Europës, prej te cileve 400 ishin sportistë ,ndërsa pjesa tjetër zyrtarë dhe delegatë te federatave të…

Grand Prix II Doha, Katar

Me date 04/12/2023 deri me 10/12/2023 u zhvillua Grand Prix II  ne Katar ku Shqiperia u perfaqesua me Briken Calja dhe Erkand Qerimaj. Briken Calja arriti vendin e trete me medalje bronzi ne stilin e shkeputjes me 155 kg, ndersa Erkand Qerimaj rezultoi i katerti ne shkeputje dhe ne shtytje me 336 kg ne total.

Kampionati Boteror per te Rritur Riyadh, Arabia Saudite

Në  04-17 Shtator 2023 u zhvillua Kampionati Boteror per te Rritur, kualifikues per Lojèrat Olimpike 2024 ne Riyadh, Arabi Saudite. Ne kampionat morren pjese me shume se 700 sportiste nga e gjithe bota. Shqipèria u perfaqesua nga dy sportistët elitar te peshëngritjes, Erkand Qerimaj dhe Briken Calja, te cilet garuan ne kategorine 81kg dhe paten…

Kupa e Republikes per te Rritur

Me date 04 Gusht 2023 prane palestres se peshengritjes ne Korpusin Olimpik, Tirane u zhvillua Kupa e Republikes per te Rritur. Ky aktivitet u organizua perpara Kampionatit Botëror ne Riyadh, Arabi Saudite, nje gare kualifikuese per Lojërat Olimpike “Paris 2024” Glithashtu sportistet te cilet do tê marrin pjese ne kampionatin boteror kryen testet e dopingut…